شنبه ، 16 بهمن 1400- 7594

جراحی لثه

اشتراک گذاری

جراحی لثه
 

جراحی لثه یا پریودنتال دارای شباهت خاص با هرس کردن درخت دارد. در این حالت مشابه هرس کردن شاخه های اضافی، خشک شده و دارای مشکل به منظور کمک به رشد درخت، بخش هایی از لثه که دارای مشکل هستند، در عمل جراحی لثه حذف یا ترمیم می شوند و به این ترتیب امکان رشد مناسب سایر اجزای لثه فراهم می گردد. علاوه بر این در برخی موارد نیاز به پیوند بافت جدید در محل آسیب دیده وجود دارد.

 در جراحی لثه نجات دندان ها هدف اصلی دندان پزشک است، اما ایجاد توازن در اثربخشی روش درمانی با هزینه آن می تواند به تعیین حالت مناسب جهت حل مشکل بیمار کمک کند. در این حالت فرد ممکن است از سطح سلامتی کافی برای عمل جراحی لثه برخوردار نباشد و این مسائل نیز می تواند عامل های تعیین کننده در انتخاب روش درمانی جراحی لثه باشد.
 

دستورات لازم بعد از جراحی لثه
 

  1. بعد از عمل جراحی لثه با کم شدن بی حسی ممکن است درد مختصری داشته باشید، در این صورت دو عدد قرص استامینوفن میل کنید و در صورت ادامه درد هر 4 ساعت یک عدد قرص میل نمایید.( توجه گردد در حین بی حسی، زبان و گونه گاز گرفته نشود.)

  2. بعد از جراحی، بر روی ناحیه بخیه خورده یک خمیر مخصوص (پانسمان) قرارداده می شود که علاوه بر محافظت لثه های شما به التیام زخم سرعت بخشیده و قادر به ادامه فعالیت های روزمره خواهید بود ولی از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و خوردن غذا های سفت خوداری نمایید.

  3. اگر قسمتی از پانسمان در طول هفته خارج شد، اشکالی ندارد. در صورتی که تیزی پانسمان موجب آزار زبان و گونه شد، به دندانپزشکی مراجعه کنید.

  4. تا 24 ساعت پس از جراحی لثه از خوردن غذاهای گرم، سفت و تند، خودداری کنید. کشیدن سیگار نیز باعث تحریک و تاخیر در التیام زخم خواهد شد.

  5. گاهی 4تا 5 ساعت اول بعد از جراحی لثه کمی خون با بزاق تراوش شده، مخلوط بوده که طبیعی است و برطرف خواهد شد. برای کنترل خونریزی می توان از یک گاز استریل استفاده و آن را با فشار در محل خونریزی قرارداد. بهتر است بیمار در هنگام استرحت زیر سر خود چند بالش بگذارد. در صورتی که باز هم خونریزی متوقف نشد، به دندانپزشکی مراجعه شود.

  6. نواحی جراحی نشده را به آرامی مسواک زده و از نخ دندان استفاده نمایید. مراقب باشید خورده های غذا در اطراف خمیر پانسمان باقی نماند. 24 ساعت بعد ازجراحی شستشوی دهان با آب نمک نیز توصیه میشود.
     

آیاجرم برای دندان مضراست؟ جرمگیری چطور؟
 

جرم چیزی جز رسوب تدریجی یکسری ترکیبات سخت بر روی دندان نیست که منشا این ترکیبات املاح موجود در بزاق می باشد. به همین دلیل قسمتهایی که در تماس بیشتر با بزاق می باشند (مثل پشت دندان ها) زودتر جرم می گیرند. جدا از شکل ظاهری نامناسب دندان های جرم گرفته، یکی از بدترین اثرات جرمها که معمولا در مرز میان لثه و دندان تشکیل می شود، افزایش ضریب اتلاف چسبندگی لثه به دندان می باشد که باعث می شود به مرور زمان لثه از دندان جدا شود. نتیجه آن چیست؟ لق شدن و حتی افتادن پیش از موعد دندان ها در سنین بالاتر و  این یکی از بیماریهای خاموش و خطرناک است. اما جرم گیری توسط دندانپزشک بر خلاف آنچه شایع شده اصلا مضر نیست. احتمالا احساس ناخوشایندی که افراد پس از جرم گیری دارند موجب این تصور اشتباه شده است.

 

 

 

 

بخش ها

پیوندها

طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری دوگان

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد جهاد دانشگاهی  محفوظ است.